Barion Pixel

Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatónkban találsz.

Levendulás tea élmény

Levendulás tea élmény
Ismerd meg a levendulás tea egészséget támogató harmonikus élményvilágát!

Gyógyteának nevezzük a forró vízzel felöntött gyógynövényekből álló italt. A gyógyteák elkészítéséhez zománcozott, porcelán, üveg tiszta, jól zárható fedővel rendelkező edényt használjunk. Ha más utasítás nincs, adagonként egy evőkanál teakeveréket és 2,5-3 dl vizet mérjünk ki. Elkészülte után sűrű szűrőn átszűrve – például a szem borogatásához készített levendulateát fertőtlenített, sűrű szövésű vászonkendőn átcsepegtetve – használjuk fel.

Levendula Álom gyógytea készítése 

Közvetlen fogyasztásra készíthető:

  • Szárított gyógynövényeknél az áztatási idő 1-3 perc, de a gyógynövény összetételétől függően akár 10-20 perc is lehet.
  • Ha a hőre érzékeny anyagokat (illóolajokat) szeretnénk megkímélni, akkor a következő módon készítjük el a teát: a tea(keverék) felét 12-24 órán keresztül hideg vízben áztatjuk, a másik feléből elkészítjük a forrázatot, majd a kettőt összevegyítve használjuk fel.
  • Migrén elleni tea: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, mézzel édesíthetjük.
  • Légutakra: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta háromszor fogyassz egy csészével.
  • A nyugalomért: 3-4 teáskanál szárított levendulát leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk. Mézzel fogyaszthatjuk.
  • Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk 10 percig lefedve, majd szűrjük le. Lefekvés előtt igyunk belőle 1-2 csészével.
  • Idegeskedésből, stresszből, lelki problémákból származó gyomorfájásra: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk 10 percig lefedve, majd szűrjük le. Étkezések után fogyasszuk. A levendulával együtt más emésztésjavító növényeket is használhatunk.

A levendula felhasználása:

Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.

·Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.

·Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti.

·Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, a fertőzéseket. FIGYELEM asztmások, NE használják így!

·A pattanásos, gyulladt bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás utáni leégést.

·Masszírozás alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. A gyulladás okozta izomfájdalmakat is enyhíti.

·Az immunrendszert erősíti, élénkíti.

·Relaxál és regenerál.

·Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.

·Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen a bőrünk.

·Női „betegségeknél” hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.

·Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.

·Csillapítja a rovarcsípések okozta viszketést és gyulladást, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.

·Párnákra cseppentve vagy párnahuzatunkba szárított levendulát téve segíti elalvásunkat.

·Segíti a pszichés és idegi panaszokat (alvászavar, idegesség, fejfájás, migrén).

·Szív és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében.

·A bőrápolásban is kiváló.

·Izmok és ízületek gyulladásának csökkentésére alkalmas.

·A belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.

 

Hideg áztatás

  • A gyógynövények egy része elveszíti gyógyító hatását a forrázás alatt, illóolaj tartalma csökkenhet ezért ezekből hidegen kell teát készíteni .
  • A gyógynövényt az előírt vízmennyiség felével 8-12-24 órán át áztatjuk, majd leszűrjük, és a szűrőben maradt növényt a vízmennyiség másik felével leforrázzuk. Kissé hűlni hagyjuk, majd egybeöntjük.
  • Ha a teánkat a fentebb leírt módok közül a megfelelővel készítjük el, benne maradnak mindazok a hatóanyagok, amelyek vagy csak hideg, vagy csak meleg hőhatásra oldódnak ki.

Esszencia (tinktúra vagy kivonat)

  • Jól zárható üvegedényt lazán teleteszünk gyógynövényekkel, majd 38-40%-os tiszta alkoholt vagy gyümölcspálinkát öntünk rá. Meleg, 20 °C-os helyen 2-3 hétig állni hagyjuk, időnként felrázzuk, majd leszűrjük. A szűrőben maradt növényeket kipréseljük, és a préslét is hozzáadjuk a leszűrt léhez.
  • Használhatjuk belsőleg teába csöpögtetve, külsőleg borogatáshoz vagy bedörzsöléshez.

Friss lé

  • A frissen szedett gyógynövényeket tegyük turmixgépbe és aprítsuk fel. Szűrés és préselés után használhatjuk.
  • A gyógynövények frissen sajtolt leve alkalmas arra, hogy cseppek formájában fogyasszuk. Kis üvegekben, lezárva, a hűtőszekrényben tárolva néhány hónapig felhasználható.
  • Ízesíthetünk vele, italokat, krémeket süteményeket is.

Borogatás péppel

Kenet 

  • A gyógynövények szárait, leveleit sodrófával péppé törjük, majd vászonkendőre kenjük, és a beteg testrészre helyezzük.
  • Egy másik kendővel átkötjük, és éjszakára is a beteg testrészen hagyjuk.
  • Érzékeny bőrű betegeknél a borogatást rövidebb ideig alkalmazzuk! 
  • Ilyen borogatással nem kell feltétlenül ágyban feküdni, a jól felrakott kötéssel járkálhat vagy üldögélhet a beteg.

Dunsztkötés

  • Fazékban vizet forralunk, a gyógynövényeket szitában fölé helyezzük, lefedjük. Néhány perc múlva, ha megpuhult, vászonkendőre kenjük, és a beteg testrészre helyezzük. Egy másik gyapjúkendővel átkötjük, hogy melegen maradjon, celofánnal vagy műanyag fóliával lekötjük, és legalább 2 órán át, de akár egész éjszakára is, a beteg testrészen hagyjuk.

Kenőcs és olaj készítése

  • Kenőcs készítésekor a gyógyfüveket apróra vágjuk, forró disznózsírban állandó keverés mellett 1-2 percig sütjük, majd lefedve egy éjszakán át hűlni hagyjuk. Másnap ismét felmelegítjük, leszűrjük, és tégelyekbe rakva hideg helyre tesszük.
  • Olaj készítéséhez egy jól zárható üvegbe tesszük a felaprított gyógynövényeket, de nem tömjük keményre. Hidegen sajtolt olívaolajjal feltöltjük az üveget úgy, hogy az olaj befedje a növényeket. Két hétig napsütéses helyen vagy kályha közelében tartjuk. Ez után leszűrjük, kipréseljük, és jól zárható üvegekbe töltjük. Így hosszabb időn keresztül eltartható, felhasználható.

Gyógyfürdők

  • A közönséges csapvízbe olyan gyógyfüveket teszünk, amelyek a bőrt izgatják, illetve a bőrön át felszívódva hatnak a szervezetre.
  • teljes fürdőhöz 6-8 liternyi friss vagy 200 g szárított gyógynövényt használjunk. Ezt éjszakára hideg vízbe áztassuk be, majd másnap felmelegítve öntsük a fürdővízbe.
  • A fürdési idő 20 perc legyen, a szívtájék ne kerüljön a fürdővíz alá. A fürdés után törölközés nélkül fürdőlepedőbe vagy fürdőköpenybe burkolózva feküdjünk ágyba, nyakig betakarózva 1 óra időtartamra.
  • Az ülő-fürdőt a fentiekhez képest fele mennyiségből készítsük el. A vese tájéka is kerüljön a víz alá. A továbbiakban azonos módon járjunk el.
  • A legjobb hatás elérése érdekében alkalmazzuk a fürdő után a 15-30 perces pihenőt, kortyolgassuk az előre elkészített teánkat. Az ellazulást, regenerálódást segíthetjük aromalámpa, párologtató használatával, a levendula illatát belélegezve otthoni wellness élményt varázsolhatunk. Tegyük fel a koronát , masszázsolajjal pezsdítsük fel testünket, óvjuk egészségünket a harmonikus stresszmentes aktív élhető  életért!
Tartalomhoz tartozó címkék: hír cikkek főoldal
blog comments powered by Disqus